Tunezja zabytki zwiedzanie

Co warto zwiedzić w Tunezji – największe zabytki i atrakcje

Tunezja to kraj traktowany przez turystów raczej jako miejsce wypoczynku i relaksu na plaży. Mało kto uważa, że można coś tu ciekawego zobaczyć i zwiedzić. Nic bardziej mylnego, Tunezja ma również wiele ciekawych miejsc do zaoferowania. Architektura islamska bywa zachwycająca – strzeliste minarety, stare medyny czy piękne meczety to tylko część atrakcji, jakie czekają na przybyszy z Europy. Gdzie jednak kierować swoje kroki, by zobaczyć największe zabytki Tunezji?

5 Najciekawszych miast Tunezji wraz z ich zabytkami

Tunezja to kraj w którym świetnie widać wpływy innych kultur. Kraj ten był przez lata pod panowaniem różnych władców, głównie ze względu na swoje położenie. Tunezja bowiem nazywana jest bramą do Afryki i przez to była łakomym kąskiem dla różnego rodzaju politycznych zapędów. Jednak ta sytuacja ma i dobre strony, dzięki czemu w wielu miastach widać tu ciekawe pozostałości po kolejno rządzących imperiach. Dlatego przylatując do Tunezji, warto ruszyć się z leżaka nad basenem i zobaczyć coś więcej.

Tunis – stolica Tunezji i najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce w tym kraju. Warto tu zajrzeć chociażby ze względu na tutejszą medinę. Tu nadal czuć atmosferę dawnych lat. Stare miasto otoczone murami robi wrażenie, do tego zakupy na pobliskim suku czy wizyta w tutejszej restauracji zapada w pamięci na długo.

Tunis jedno z miast w Tunezji które warto zobaczyć
Tunis jedno z miast w Tunezji które warto zobaczyć

W Tunis warto także zwiedzić Muzeum Bardo. Mimo nie tak dawnych tragicznych wydarzeń, to nadal jedna z najlepszych jednostek muzealnych na północy Afryki. Antyczne mozaiki, rzymskie i kartagińskie artefakty, ceramika oraz sarkofagi czekają tu na odwiedzających.

Susa – znane miasto wypoczynkowe, które wielokrotnie było wykorzystywane jako plan filmowy. Wyróżnia je przede wszystkim malownicze położenie nad Morzem Śródziemnym, wśród gajów oliwnych oraz zabytkowa medyna. To właśnie tu wśród wąskich uliczek i wysokich fortyfikacji, są najczęściej kręcone dzieła filmowe. Oprócz tego w Susa warto zobaczyć miejscowy Wielki Meczet, tutejsze Muzeum Archeologiczne i ribat (klasztor muzułmański).

Hammamet – kolejne turystyczne miasto, które może pochwalić się nie tylko piaszczystymi plażami i ciepłą wodą w morzu, ale i urokliwą medyną. Warto tu zobaczyć hiszpańską twierdzę oraz meczet położony w starszej części miasta. Z kolei 900-letnia medyna jest handlowym sercem Hammametu.

El Jem – miasto umiejscowione na wschodzie Tunezji. Jego rozpoznawalnym zabytkiem jest zdecydowanie tutejszy amfiteatr. Pozostałość po Imperium Rzymskim jest trzecią co do wielkości taką budowlą na świecie. Co ciekawe to właśnie tu były kręcone pamiętne sceny z filmu Gladiator. Oprócz tego w El Jem znajdują się ruiny innego, mniejszego amfiteatru i willi rzymskich. W mieście warto zajrzeć także do miejscowego Muzeum Archeologicznego.

Amfiteatr w El Jem - miejsce gdzie nagrywano Gladiatora
Amfiteatr w El Jem – miejsce gdzie nagrywano Gladiatora

Kairouan – to jedno z miast na świece, uznawane za święte przez muzułmanów. Swego czasu był to duży ośrodek naukowy dla Arabów. Obecnie godny zobaczenia jest na pewno Wielki Meczet Sidi-Uqba z charakterystycznymi kolumnami oraz Meczet Trzech Bram. Całe miasto Kairouan jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielki Meczet w Kairouan - zabytek Tunezji
Wielki Meczet w Kairouan – zabytek Tunezji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *