Pogoda Perth

Pogoda w Perth – kiedy najlepiej przylecieć do zachodniej Australii?

Perth jest jednym z największych miast Australii zachodniej. Tak jak prawie na całym kontynencie jest tu praktycznie przez okrągły rok ciepło. Lato trwa przez 2/3 wszystkich 12 miesięcy, a temperatury praktycznie nie spadają poniżej 18 stopni. No nic tylko żyć i nie umierać. Chyba, że pół Australii trawią pożary wywołane zmianami klimatycznymi na świecie…

 

Pogoda w Perth

Jak wiadomo w Australii pory roku są dokładnie odwrotnie poukładane do naszych i tak kiedy u nas świeci słońce i mamy czas wakacji, tam panuje zima. Australijska zima. Warto też zaznaczyć, że Perth jest jednym z najbardziej nasłonecznionych miast całego kontynentu. Pewnie dlatego tak jest tu ciepło.

 

Zima w Perth przypada na czerwiec, lipiec i sierpień. Wówczas odnotowuje się kilkunastostopniowe temperatury, które w pogodne dni i tak dobijają do 20 stopni. Ochłodzenie przynoszą zimne wiatry, które tu wówczas hulają oraz deszcze, które zimą bardzo często występują. Nie ma jednak obaw, że ktoś zmarznie, choć najniższą temperaturą jaką tu zanotowano było minus 0,7 stopnia (w czerwcu 2006).

 

 

Wiosna w Perth jest znacznie cieplejsza i mniej deszczowa. Wiosennymi miesiącami jest tu wrzesień, październik oraz listopad. Temperatury powoli znów wzrastają i średnio wynoszą około 25 stopni. Opady wyraźnie się zmniejszają z dnia na dzień, a liczba godzin słonecznych rośnie. Wieczory mogą być jeszcze chłodnawe, ale my ludzie północy pewnie nawet tego nie odczujemy.

 

Lato w Perth jest iście piekielne. Kiedy u nas zza oknem mamy deszcz (bo śniegu większość Polski już nie ogląda), to w Australii zaczyna się najgorętsza pora roku, przypadająca na grudzień, styczeń oraz luty. Najcieplejszymi miesiącami są te dwa ostatnie. Słupki termometrów pokazują co najmniej 30 stopni, a bardzo często znacznie więcej. Niestety nawet wieczorami nie robi się specjalnie chłodniej. Opadów wówczas praktycznie nie uświadczycie, a jedyne co trzeba robić to pić duże ilości wody i chronić się przed promieniowaniem UV.

 

 

Z kolei jesień w Perth przynosi nieznaczne ochłodzenie. W marcu, kwietniu i maju temperatury dochodzą „jedynie” do 26-28 stopni, a noc robią się przyjemnie chłodniejsze. Liczba godzin słonecznych w ciągu doby powoli się zmniejsza, jednak opadów nadal raczej nie powinno być zbyt wiele.

Kiedy warto przylecieć do Perth?

Najlepsza pogoda na zwiedzanie Perth jest ewidentnie tutejszą wiosną i jesienią. Kiedy temperatury na tyle odpuszczają, że idzie oddychać. Australijskie lato jest tylko i wyłącznie dla amatorów upałów i wylegiwania się na słońcu. To także dobry czas, by spróbować swoich sił w sportach wodnych. Natomiast zimą dużo pada, więc zwiedzanie, jak i plażowanie jest utrudnione. Natomiast to dobry moment na przylot dla osób, które kompletnie nie tolerują wyższych temperatur i dużego nasłonecznienia. Zimą bowiem zdarzają się pochmurne dni, kiedy to słońce chowa się za chmurami.

Kiedy najlepiej przylecieć do Perth
Kiedy najlepiej przylecieć do Perth

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *