Pogoda w Słonecznym Brzegu i najlepszy czas na wakacje w Bułgarii

Słoneczny Brzeg to jedna z dwóch najpopularniejszych miejscówek, jeśli chodzi o wakacje i wypoczynek w Bułgarii. Kurort często wybierany przez naszych rodaków, zarówno jeśli chodzi o rodziny z dziećmi, jak i grupy znajomych. Największą atrakcją w Słonecznym Brzegu są miejscowe, szerokie i co ważne piaszczyste plaże, turkusowe morze oraz znakomita pogoda. I to właśnie ta ostatnia sprawia, że do tego kurortu ciągną co roku rzesze turystów.

Klimat Słonecznego Brzegu

W Słonecznym Brzegu dominuje klimat śródziemnomorski, co oznacza że zimy są tu łagodne z dużą ilością opadów, a lata gorące i mało wilgotne. Co ciekawe WHO – czyli Światowa Organizacja Zdrowia określa klimat Słonecznego Brzegu, jako jeden z najzdrowszych w Europie do codziennego życia. Średnie temperatury sięgają tu 12-14 stopni w ciągu roku, co jest niezłym wynikiem.

Mapa Słoneczny Brzeg

Kiedy przyjechać do Słonecznego Brzegu na wakacje?

Sezon w Słonecznym Brzegu wbrew pozorom nie trwa jednak przez cały, jak na przykład na Kanarach. Tu rozpoczyna się mniej więcej w maju i trwa do początków jesieni. Jeśli ktoś lubi wysokie temperatury i dobrze się czuje w pełnym słońcu, to najlepszym terminem na przyjazd do Słonecznego Brzegu będzie lipiec lub sierpień. Wówczas temperatury osiągają najwyższe wartości. Osoby starsze oraz rodziny z dziećmi, lepiej aby celowały w koniec maja, czerwiec lub wrzesień, czy nawet początek października. Wtedy termometry są bardziej łaskawe i na zewnątrz idzie wytrzymać.

Szczyt sezonu w Słonecznym Brzegu:

Pogoda w Słonecznym Brzegu – miesiąc po miesiącu

W styczniu i luty temperatury w Słonecznym Brzegu mogą spaść nawet poniżej zera do -1 czy -2 stopni. Jednak to skrajne wartości, bo średnio termometry pokazują tu 5-6 stopni, powyżej zera. Wówczas godzin słonecznych nie ma zbyt wiele (2-3h), za to można spodziewać się opadów.

W marcu i kwietniu robi się już zdecydowanie cieplej. Temperatury rosną już od 11 do 15 stopni. Liczba godzin słonecznych się zwiększa, a opadów jest coraz mniej. Za to maj już jest naprawdę przepiękny, jeśli chodzi o pogodę. Termometry pokazują wtedy 22 stopnie, co jest idealnym czasem na zwiedzanie. Nadal może popadać, jednak liczba godzin słonecznych w ciągu doby, to aż 8.

Czerwiec w Słonecznym Brzegu to przynajmniej 25-26 stopni, 9 godzin słonecznych w ciągu dnia oraz mniejsze prawdopodobieństwo deszczu. Woda w morzu jest już nagrzana, na tyle by się swobodnie wykąpać. Za to lipiec i sierpień to pełnia sezonu i pełnia lata. Termometry pokazują wówczas ponad 30 stopni w cieniu. Opady są praktycznie znikome, za to liczba godzin słonecznych zwiększa się nawet do 11 w ciągu doby. Dodatkowo morze nagrzewa się do 24-25 stopni, więc kąpiel nie będzie wtedy zbyt orzeźwiająca.

Pogoda Słoneczny Brzeg - kiedy przyjechać na wakacje?
Pogoda Słoneczny Brzeg – kiedy przyjechać na wakacje?

Wrzesień to nadal wysokie temperatury, jednak na tyle niższe, że da się wytrzymać na zewnątrz (ok. 25-26 stopni). Woda w morzu jest nadal nagrzana, niestety godzin słonecznych jest nieco mniej. Za to szansa na opady jest wciąż mała. Październik utrzymuje temperatury powietrza powyżej 20 stopni, jednak wieczory robią się chłodne. Nadal spada liczba godzin słonecznych i powoli opady pojawiają się coraz częściej.

Listopad i grudzień w Słonecznym Brzegu przynoszą zimniejszą pogodę. Termometry pokazują od 13 do 6 stopni w ciągu dnia. Godziny słoneczne mocno się kurczą, a liczba dni deszczowych znacznie wzrasta. To nie jest najlepszy termin na zwiedzanie Bułgarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *